Joomla! yüksek etkileşimli ve çok-dilli Web siteleri, çevrimiçi topluluklar, medya portalları, bloglar ve e-Ticaret uygulamalarının hızlıca oluşturulabilmesi için tasarlanmış bir açık kaynak içerik yayınlama sistemidir.


Joomla! LogosuJoomla! geniş hacimli HTML belgeleri ve zengin medya içeriklerini yönetmek ve yayınlamak üzere hazırlanmış kolay-kullanımlı grafik kullanıcı arayüzü (GUI) sunar. Her boyutta organizasyon tarafından Genel Web Siteleri, Dahili Ağlar ve diğer ağlar için kullanılmaktadır. Ayrıca binlerce kullanıcılı topluluk tarafından desteklenmektedir.


sound by jbgmusic

ZİYARETÇİLER

Bugün107
Dün190
Hafta1633
Ay5394
Tümü913691

(C) Fliesenstadt

Kimler Sitede

Şu anda 2 konuk çevrimiçi

DİL

Sosyal Paylaşım

GÖKNAR

 

 

Abies equi-trojani (KAZDAĞI GÖKNARI)

 

 Familya: Pinaceae

 

Latince isim: Abies equi-trojani

  
Türkçe isim: Kazdağı Göknarı

 

 

Genel Dağılımı: Kazdağlarına ait bir türdür

 


Türkiye Dağılımı: Kazdağları

 

 

 

   

   Kazdağı Göknarı yeryüzünde tek doğal bulunuş yeri Kazdağlar olduğu için endemik bir ağaçtır. keşfedildiğinde başka bir göknar türünün varyetesi sanılmıştı, ama daha sonraları bunun yeni bir tür olduğu anlaşılmış ve civardaki Truva kentinden dolayı ona Abies equi-trojani adı verilmiştir.
      Mitolojide de Odysseus'un Truva Atını Kazdağı Göknarından yaptığı rivayet edilir. 

 Piramidal yapıdaki ağaç 40 metreye kadar boylanabiliyor. Tomurcukları bol reçinelidir. Yan sürgünlerin uçlarındaki tomurcukların sayısı 6-8 arası olabilir. Kozalaklar tepenin en üst ucunda bir yıl önceki sürgünler üzerinde oluşurlar. Sürgün üzerinde dik dururlar ve 20-30 cm boylanabilirler. Silindir şeklinde olan kozalakların dış pulları, iç puldan daha uzun ve uçları geriye doğru kıvrıktır.

     Genç yaşlardan itibaren kazık kök yaparlar. Toprak ve rutubet istekleri fazladır. Işık istekleri azdır, gölgeye dayanıklıdır. Diğer yerli göknar türlerine göre büyümeleri daha hızlıdır.

     İğne yaprakları uzun sürgünler üzerinde (kısa sürgünü yoktur) tek tek ışığa yönelik olarak tarak biçiminde dizilmişlerdir. İğne yapraklar sürgün ucuna doğru daralırlar. Işık yapraklarının uçları sivri diğerleri ise küt veya kertiklidir. Yapraklar yassı ve iki yüzlüdür. Yaprağın üst yüzü hafif olukludur, alt yüzünde ise iki tane belirgini gümüşi renkte beyaz stoma bandı bulunur. İğne yapraklar sürgünler üzerinde uzun süre, 7-10 yıl kalır. Düştüğü veya koparıldığında, sürgün üzerinde yuvarlak, iç içe iki daire halinde çukurca bir iz bırakır. Bütün göknar türleri bu izi bırakırlar ve ladinden ayıran belirgin özelliklerden biridir bu. Ladinde bu çukurlar yerine , çıkıntılar oluşur.

     Kazdağı Göknarı'nın gövde kabuğu açık gri renkli, ince ve düzgündür. Yaşlı ağaçlarda ise kabuk kalın ve çatlaklıdır.

  

     Endemik bir türdür. Türkiye'de Kazdağlarında bulunur.

   

  

  

Yorumlar  

 
+13 #1 Berat 03-05-2015 08:20
Harikasınız :lol:
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Telif Hakkı © 2022 Open Source Matters. Tüm Hakları Saklıdır.
Joomla! GNU/GPL lisansı altında özgür bir yazılımdır.

Joomla free themes made by Lonex.

KAZDAĞLARI

                                                                                                                                 

                

KAZDAĞI MİLLİ PARKINI

ALAN KILAVUZU

 

NEZARETİNDE

GEZMEK

İSTİYORSANIZ

 İLETİŞİM

 

  0 532 491 67 33

balaorman@hotmail.com

   

      

      

           

        

   

        

 

       

  

           

TANIMAK İSTERSENİZ

 ÖZGEÇMİŞİM