sound by jbgmusic

ZİYARETÇİLER

Bugün31
Dün218
Hafta31
Ay2389
Tümü963654

(C) Fliesenstadt

Kimler Sitede

Şu anda 7 konuk çevrimiçi

DİL

Sosyal Paylaşım

BURHANİYE
Joomla! Hakkında

              

                

                                      İlçemizin bu günkü adıdır. 19. yüzyıl Osmanlı padişahı  Abdülhamit’in oğlu, Şehzade Burhanettin’den dolayı  bu adı almıştır. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar ise bu günkü Kızıklı köyü yolundaki Roma dönemi su kemeri nedeniyle "Kemer" adı ile anılmıştır. Bu ad hala yaşlı Burhaniyeliler ve köylülerce kullanılır

 

                                     

KURTULUŞ GÜNÜ ( 8 Eylül 1922 ) : Bölgemizde Kuvvayi Milliye’ nin örgütlenmesini gerçekleştirip, Anadolu’da ilk direniş karargahlarından biri olarak   Ulusal  Kurtuluş Savaşımıza omuz veren Burhaniye, 8 Eylül 1922 de düşman işgalinden kurtulmuştur.

 

 Kurtuluş gününün çok ilginç ve Türk insanının yaratıcı zekasının güzel bir örneği olan ünlü  “Borazan  Çavuş” öyküsü vardır. Büyük taarruz sonrası bozulan ve hızla Anadolu’yu terk etmeye başlayan  işgalci düşmanın Burhaniye´deki birliği de ilçeyi yakıp yıkarak çekilmeye hazırken bu durumu öğrenen Burhaniye’ li  Kuvvayi Milliyeciler zekice bir plan yaparak  8 Eylül 1922 sabaha karşı uygulamaya giriştiler. Borazan Çavuş Hanay Camiinin minaresinden Türk Ordusu ilçeye girmek üzereymiş gibi hücum borusu çalarak düşmanın paniğe kapılması sağlamış, böylece işgalci güçler hiçbir kıyım ve yıkım yapamadan ilçeyi terk etmişlerdir. Burhaniye halkı her yıl 8 Eylül de kurtuluş gününü coşku dolu törenlerle kutlar.

 

 

 

KAZDAĞLARI

                                                                                                                                                                                                                                                                                             
Lütfen Arayınız


KAZDAĞI MİLLİ PARKI

ALAN KILAVUZU

   0 532 491 67 33

balaorman@hotmail.com

  

  

 

TANIMAK İSTERSENİZ

 ÖZGEÇMİŞİM